![]() |
![]() |
![]() |
Firma Kartel Spółka cywilna
realizuje projekt dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, oś priorytetowa
Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa, działanie 1.1 Projekty B+R przedsiębiorstw, poddziałanie
1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, którego celem jest przeprowadzenie
prac badawczo-rozwojowych dotyczących projektu:
„Opracowanie i wykonanie mobilnego urządzenia inspekcyjno-inżynieryjnego (robota) przeznaczonego
w szczególności do instalacji kabli teletechnicznych (światłowodów) w rurach kanalizacyjnych”.
Celem projektu jest:
Zbudowanie robota przeznaczonego do prac inspekcyjno-inżynieryjnych a szczególnie do instalacji kabli światłowodów w rurach kanalizacyjnych.
Planowane Efekty:
Rezultatem projektu będzie nowa metoda kładzenia kabli teletechnicznych (głównie światłowodów) i możliwość zastosowania defektoskopii w procesie inspekcji. Oprócz tego kładzenie kabli, defektoskopia oraz inspekcja i naprawa rur będzie możliwa za pomocą jednego urządzenia (po uprzednim przezbrojeniu w odpowiedni moduł). Efektem prac będzie więc mobilny robot do wykonywania prac w rurach kanalizacyjnych w szczególności do instalowania w nich kabli teleinformatycznych. Dodatkowym rezultatem będzie naziemna, mobilna stacja operacyjna (sterowanie robotem oraz będąca jego zapleczem techniczno-informatycznym) oraz zdalne stanowisko operacyjne – Centrum Informacyjne do kontroli pracy robotów, zdalnego ich sterowania oraz wizualizacji i archiwizacji obrazów/danych.
Krótki Opis Projektu:
W ramach projektu planuje się przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych, które potrwają łącznie 24 miesiące. Prac będą prowadzone we współpracy z jednostkami naukowymi. Planuje się opracowanie pięciu modułów oraz sposobu kładzenia rurek w instalacji, w tym opracowanie receptury kleju. Oprócz tego w ramach badań opracowane zostaną metody defektoskopii badaniu stanu prześwitu rury kanalizacyjne i sposób autonomicznego sterowania robotem podczas pracy. Prace zostaną zakończone przebadaniem robota w warunkach rzeczywistych
Wartość Projektu
5 287 592,39 zł
Dofinansowanie
3 564 893,25 zł